Liběna Rochová ambasadorkou YGS

Naše škola je společně s sklárnou Pačinek Glass a ZUŠ Mšeno pořadatelem vůbec prvního Dětského sklářského symposia – YGS (Young Glass Symposium) ve světovém měřítku. Tato unikátní akce, která si svou premiéru odbude v letošním Světovém roce skla, je zaměřená na děti ze Základních uměleckých škol ve věku do 15 let.  Má za úkol přivést žáky úplně poprvé ke sklářské peci, k ryteckému stroji, na malírnu, nebo brusírnu a probudit jejich zájem o tvorbu skla. Do výtvarné soutěže, která předcházela výběru finalistů, se přihlásilo 290 žáků a žákyň ze všech krajů České republiky, jejichž práce pečlivě posoudila výtvarná porota, složená z profesorů a profesorek kamenicko-šenovské sklářské školy. V sobotu 2. 4. 2022 jsme prožili slavnostní den, kdy do Kamenického Šenova zavítala ambasadorka YGS, významná česká a zároveň evropská módní designérka a od minulého týdne také nově jmenovaná osobnost Síně slávy CZECH GRAND DESIGN, paní Liběna Rochová. Společně jsme vybrali 14 finalistů, zastupujících jednotlivé kraje, kteří se stanou aktivními uměleckými účastníky. Ti budou ve dnech 23. až 26. června letošního roku, tak jako „velcí“ umělci při Mezinárodním sklářském symposiu IGS v Novém Boru, tvořit dva dny na kunratické huti Jiřího Pačinka a v dílnách sklářské školy v Kamenickém Šenově. Výsledky symposia budou veřejnosti představeny na slavnostní vernisáži výstavy, která se uskuteční v neděli 26. června v Severočeském muzeu v Liberci za přítomnosti autorů. Tématem výtvarné soutěže YGS se staly „Bájné bytosti Křišťálového údolí“ a jsme tak velice rádi, že právě Křišťálové údolí se stane místem, kde 14 mimořádně talentovaných dětí z celé České republiky poprvé pozná zblízka sklo jako jedinečný kreativní materiál a možná se jednou rozhodne v něm najít smysl svého života a práce.