100 let od narození Reného Roubíčka

V neděli 23. 1. 2022 jsme připomněli 100 let od narození legendy českého a světového sklářského umění Reného Roubíčka. René Roubíček je světovou sklářskou legendou a české sklo proslavil svými rozsáhlými skleněnými plastikami na výstavách Expo v Bruselu, Montrealu nebo Ósace. Jeho revoluční a svobodný přístup ke sklářské tvorbě umožnil sklu, jako materiálu, projevit se v plné své kvalitě a kráse. Jeho dílo je zastoupené ve všech významných muzeích a galeriích. Svůj čas dělil mezi Prahu a Kamenický Šenov. Neodmyslitelně je však osobně spojen právě s Kamenickým Šenovem a zdejší sklářskou školou. René Roubíček začal, spolu se čtyřmi kolegy z pražské Umprum, učit na šenovské sklářské škole v roce 1945. Tito mladí výtvarníci měli za úkol po skončení 2. světové války rozběhnout výuku ve škole a to se jim náramně povedlo. Naučili studenty jinému pohledu na sklo a podporovali je ve vlastní výtvarné činnosti. Roubíček vedl brusičské oddělení do roku 1952 a podílel se na nové koncepci výuky sklářského řemesla a designu.
Součástí oslavy bylo slavnostní odhalení skleněné plastiky Reného Roubíčka, kterou věnovala rodina autora do sbírek naší školní galerie.